Prieskum TRENDu - poskytovatelia internetu na Slovensku
(24.4.2013 - ALPI, TREND)

Týždenník TREND v spolupráci s ALPI realizuje už siedmy ročník prieskumu lokálnych a regionálnych poskytovateľov internetu na Slovensku. Cieľom prieskumu je zmapovať tento segment telekomunikačného trhu, jeho medziročný vývoj a trendy v ňom. Uzávierka tohtoročných dát je 30. apríla 2013, výsledky prieskumu budú zverejnené v ročenke TREND Top v infotechnológiách, ktorá vychádza 30. mája 2013.  OTVORIŤ

Pozvánka na konferenciu Kam kráčí telekomunikační sítě - 26.3.2013
(7.4.2013 - ALPI)

Pozývame vás na konferenciu Kam kráčí telekomunikační sítě - Morava a Slovensko, ktorá sa uskutoční 26.3.2013 v Přerove. V popoludňajších hodinách je naplánovaná aj prednáška ALPI. Okrem toho budú predstavené produkty pre budovanie moderných širokopásmových sietí optickou aj rádiovou cestou Program konferencie a registračný formulár nájdete na tejto stránke.

Užitočné linky pre vás
(9.10.2011 - ALPI)

Pre rýchlejší a pohodlnejší prístup k informáciám z oblasti elektronických komunikácií sme pripravili stránku Užitočné linky. Na jednom mieste tu nájdete odkazy na zákony a iné predpisy súvisiace s poskytovaním elektronických sietí a služieb, ďalej informácie o frekvenčnom spektre a povolenia na jeho využívanie, zoznamy a databázy poskytovateľov v SR, štatistiku o pokrytí a využívaní internetu v SR, ako aj odkazy na inštitúcie a organizácie z tejto oblasti.

ALPI proti cenzúre internetu v SR
(18.9.2011 - ALPI)

Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu podporuje hromadnú pripomienku k novele zákona o hazardných hrách a novele zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorých budú mať poskytovatelia internetu v SR povinnosť blokovať prístup na internetové adresy určené Daňovým úradom Bratislava. ALPI upozorňuje, že tento zákon núti poskytovateľov internetu zadovážiť si a začať prevádzkovať zariadenia na cenzúrovanie internetu, a že týmto vznikne veľké riziko zneužitia tejto technológie v budúcnosti. Zaráža nás, že návrh zákona nevyčísľuje náklady a výnosy tohto opatrenia, pričom náklady na zabezpečenie takýchto služieb pre štát odhadujeme na desiatky miliónov EUR ročne, čo môže presiahnuť očakávané daňové výnosy. Sme znepokojení tým, akú hrozbu predstavuje takýto krok pre slobodu v Slovenskej republike. Prečítajte si viac v tlačovej správe SOIT (Spoločnosti pre Otvotené Informačné Technológie) a podporte prosím hromadnú pripomienku.

Zmena adresy a telefónnych čísel ALPI
(12.9.2011 - ALPI)

Na základe rozhodnutia členov došlo k zmene korešpondenčnej adresy, ako aj telefónneho a faxového čísla ALPI. Aktuálne kontaktné údaje sú uvedené na stránke Kontakt.


10. stretnutie lokálnych poskytovateľov - ALPI SKFREE leto 2011
(10.5.2011 - ALPI)

Jubilejné desiate stretnutie lokálnych poskytovateľov internetu - členov ALPI a fóra SKFREE - sa uskutoční 17. a 18.6.2011 v Dudinciach. Tešíme sa na všetkých, ktorí  prídu ponúknuť ostatným svoje nápady, prediskutovať skúsenosti s kolegami z branže, či pozrieť si aktuálnu ponuku dodávateľov produktov a služieb, ktoré sú s providingom neoddeliteľne spojené.


Prieskum poskytovateľov internetu na Slovensku - 2011
(Bratislava 15.4.2010 - ALPI, TREND)

Už piaty raz realizuje týždenník TREND v spolupráci s Asociáciou lokálnych poskytovateľov Internetu (ALPI) a Asociáciou regionálnych telekomunikačných operátorov Slovenska (ARTOS) prieskum zameraný na lokálnych poskytovateľov internetu na Slovensku. Tak ako po predchádzajúce roky, výsledky prieskumu budú po spracovaní zverejnené v ročenke TREND v telekomunikáciách. Tešíme sa na tohtoročné čísla.


Prieskum poskytovateľov internetu na Slovensku - 2010
(Bratislava 12.3.2010 - ALPI, TREND)

Už štvrtý rok realizuje týždenník TREND v spolupráci s Asociáciou lokálnych poskytovateľov Internetu prieskum zameraný na lokálnych poskytovateľov internetu na Slovensku. Tak ako po predchádzajúce roky, výsledky prieskumu budú po spracovaní zverejnené v ročenke TREND v telekomunikáciách. Hoci sa do prieskumu ani zďaleka nezapájajú všetci lokálni poskytovatelia, i tak je z výsledkov jasné, že lokálni ISP sa na celkovom počte internetových prípojok na Slovensku podieľajú desiatkami percent. Tešíme sa na tohtoročné čísla.


Prieskum poskytovateľov internetu na Slovensku - 2008
(Bratislava 27.3.2008 - ALPI, TREND)

Týždenník TREND si Vás dovoľuje osloviť v rámci prieskumu poskytovateľov internetu na Slovensku. Partnerom tohto projektu sú Asociácia lokálnych poskytovateľov internetu (ALPI), Asociácia regionálnych telekomunikačných operátorov Slovenska (ARTOS) a Wificentrum.com, distribútor technológií pre budovanie lokálnych sietí. Odborným garantom spracovania výsledkov je konzultačná spoločnosť DLM Slovakia .

 

Slovak Telekom nebude mať monopol na 5G internet
(Bratislava 12.10.2007 - ALPI)

Úrad priemyselného vlastníctva SR zamietol žiadosť spoločnosti Slovak Telekom, a.s., o registráciu ochrannej známky "5G internet". V prípade schválenia tejto žiadosti by 5G internet na Slovensku mohol ponúkať jedine Slovak Telekom (ST).

Prihlášku na registráciu doručil Sloval Telekom na Úrad priemyselného vlastníctva ešte 14.6.2006, hoci sám 5G internet dodnes neponúka. V súčasnosti stále propaguje tzv. 4G internet, čo je marketingový názov pre službu ADSL. Na Slovensku však skutočný 5G internet už niekoľko rokov funguje, a to aj bez veľkej reklamy, akú má 4G internet od T-Comu - od roku 2004 úspešne poskytuje na miestnej alebo regionálnej úrovni 5G internet viacero alternatívnych operátorov. "Bývalému telekomunikačnému monopolu zrejme prekážalo, že menší poskytovatelia ponúkajú viac G za menej peňazí, a tak sa pokúsil získať na tento názov výhradné práva", komentoval túto situáciu Michal Rybárik, riaditeľ spoločnosti ecce, s.r.o. Spoločnosť ecce začala 5G internet poskytovať krátko po tom, čo Telekomunikačný úrad SR povolil koncom roka 2004 používanie 5 GHz pásma verejnosťou. "V tomto spore ecce bránilo nielen svoje záujmy, ale ako zakladajúci člen ALPI - Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu - aj záujmy ostatných lokálnych poskytovateľov. Som rád, že Úrad priemyselného vlastníctva uznal oprávnenosť našich námietok a registráciu Slovak Telekomu zamietol. Poskytovanie 5G internetu tak ostáva aj naďalej otvorené pre všetkých telekomunikačných operátorov", uzatvára Michal Rybárik. Proti rozhodnutiu ešte môže podať Slovak Telekom, a.s., opravný prostredok (rozklad) do 30 dní od doručenia rozhodnutia.

Alternatívni operátori pokrývajú 5G internetom väčšinu územia Slovenska - v mnohých prípadoch aj miesta, kam sa 4G internet ešte nedostal. Takzvaná 5-gigová technológia, teda rádiový prenos na frekvencii 5 GHz, pritom umožňuje oveľa vyššie prenosové rýchlosti - kým maximálna rýchlosť 4G internetu od T-Comu je 12 Mbps (megabitov za sekundu) smerom k užívateľovi a pol megabitu od užívateľa, v 5-gigovom pásme je to až 54 megabitov v oboch smeroch. Užívatelia však aj pri 5 GHz internete často využívajú nižšie rýchlosti, rozhodujúca je cena. S použitím 5G technológie pripájajú na internet napríklad poskytovatelia v Bratislave (RadioLAN, ElsoNET, S.A.), v Košiciach, Prešove, Humennom, Moldave nad Bodvou a Medzeve (ecce), v Nitrianskom kraji (Mobil Atak), v Banskej Bystrici (BBXnet), Gelnici (G-Comp), ako aj v ďalších mestách. Pripojenie je dostupné okrem miest aj v stovkách obcí, a najmä v odľahlých oblastiach je často 5G jediným spôsobom, ako sa dostať k širokopásmovému internetu.

Rozhodnutie ÚPV (formát PDF)